NBA: Απίθανος Γιάννης, «διαστημικοί» Μπλέιζερς

Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2019 12:22
UPD:14:59
USA TODAY Sports/Brian Spurlock

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε ακόμη μία «παράσταση» και με το πέμπτο φετινό triple double οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 106-97 επί των Πέισερς, στην Ιντιάνα.

Ο αρχηγός των All Stars της ανατολικής περιφέρειας είχε 33 πόντους, 19 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ μέτρησε ακόμη 2 κλεψίματα και ένα μπλοκ, παίζοντας για 38 λεπτά.

Αυτή ήταν η 14η νίκη των «ελαφιών» στους 16 τελευταίους αγώνες τους και έβδομη συνεχής εκτός έδρας (συνολικά 20 έναντι 21 σε ολόκληρη την περυσινή περίοδοόλης της περυσινής σεζόν), επίδοση που συνιστά ρεκόργια  τα τελευταία 32 χρόνια.

Εκτός από τα προαναφερόμενα, ήταν επίσης το πρώτο «διπλό» ύστερα από τέσσερις συνεχείς ήττες στην έδρα των «γερακιών».

Εξαιρετικοί οι Μπλέιζερς, έδωσαν ηχηρό μάθημα στους πρωταθλητές Γουόριορς νικώντας τους με 129-107 στο Πόρτλαντ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 35-12 στην τελευταία περίοδο, με τον Ντέμιαν Λίλαρντ να σταματά στους 29 πόντους.

Ο Στεφ Κάρι είχε 32 πόντους για τους πρωταθλητές παίζοντας απέναντι στον αδελφό του Σεθ (11π.), ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε άλλους τόσους.Τη διαφορά όμως έκανε η επιθετική πολυφωνία, καθώς η ομάδα του Τέρι Στοτς είχε οκτώ (!) παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ οι Γουόριορς μόλις τους δύο προαναφερόμενους.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 42 πόντους και έφτασε τον Γουόλτ Τσάμπερλεν, συμπληρώνοντας 31 σερί παιχνίδια με 30 ή περισσότερους πόντους, όμως η ομάδα του (Χιούστον) έχασε με 111-121 στη Μινεσότα.

Τρεις παρατάσεις χρειάστηκαν οι Νετς για να νικήσουν με 148-139 τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ, σε ένα παιχνιδι που είχε διάρκεια 63 λεπτά και πρωταγωνιστή τον Ντι Άντζελο Ράσελ, που πέτυχε τους 14 από τους 36 συνολικά πόντους του, στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο.