Βόλεϊ: Στους «8» του Κυπέλλου οι «αιώνιοι» και ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 06 Φεβρουαρίου 2019 20:34
UPD:21:21
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ «σφράγισαν» απόψε την πρόκρισή τους στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας με τις νίκες τους σε νοκ άουτ αγώνες επί των ΑΕΚ (3-0), Παμβοχαϊκού (3-1) και ΑΕ Κομοτηνής (3-1) αντίστοιχα.

Μέσα σε λίγα 24ωρα ο Παναθηναϊκός νίκησε και πάλι με «καθαρό» σκορ 3-0 (18-25, 20-25, 24-26) την ΑΕΚ (προηγήθηκε η επιτυχία των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα), αυτή την φορά εκτός έδρας και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, κατάφερε κι έπαιρνε σημαντικές διαφορές από τα μισά του κάθε σετ κι έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη. Κορυφαίοι των «πρασίνων» ήταν οι δύο κεντρικοί τους, Πανταλέων και Πελεκούδας.

Ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» μετά το 1-1 της Κομοτηνής και προκρίθηκε άνετα στους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν με 3-1 σετ (25-13, 27-29, 25-21, 25-15) επί της Α.Ε. Κομοτηνής, πετυχαίνοντας την 4η νίκη τους στη διάρκεια της τρέχουσας περιόδου επί της ομάδας της Θράκης.

Ο κάτοχος του τροπαίου είχε 7 περισσότερα μπλοκ (11-4) από την Κομοτηνή και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα των Μουαγκουτούτια (52%) και Κλαπβάικ (61%) στην επίθεση έφθασε στη νίκη-πρόκριση.

Το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου εξασφάλισε και ο Ολυμπιακός, μετά το 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-15) επί του Παμβοχαϊκού στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και παρότι έχασαν το δεύτερο σετ, δε δυσκολεύτηκαν σε γενικές γραμμές να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας από το Βραχάτι.

Όλες οι ομάδες θα μάθουν τους αντιπάλους τους μετά την κλήρωση που θα γίνει το μεσημέρι της Πέμπτης.