«Κάζο» της Μπάγερν, την έφτασε η Γκλάντμπαχ

Σάββατο, 02 Φεβρουαρίου 2019 19:22
UPD:21:44
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Μια εντυπωσιακή Λεβερκούζεν, έβγαλε μεγάλη αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το παιχνίδι και πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Μπάγερν στην «BayArena», στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο ημίχρονο, αλλά κατέρρευσαν στην επανάληψη και έχασαν σημαντικό έδαφος στο κατόπι της Ντόρτμουντ, που άφησε με τη σειρά της δύο βαθμούς στη Φρανκφούρτη αλλά ακόμη κι έτσι, είδε τη διαφορά από τους πρωταθλητές να αυξάνεται στο +7.

Η Γκλάντμπαχ άλωσε τη «VELTINS-Arena» νικώντας 2-0 τη Σάλκε και έφτασε την Μπάγερν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πείθοντας με τη συνέπειά της ότι φέτος είναι αποφασισμένη να πετύχει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα «πουλάρια» άνοιξαν το σκορ στο 85΄ με τον Κράμερ και διπλασίασαν στο 90΄ με τον Νόιχαους, ενώ οι «βασιλικοί» μπλε έπαιζαν από το 59΄ με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Νούμπελ.

Η Βόλφσμπουργκ «απέδρασε» με νίκη από την πρωτεύουσα απέναντι στη Χέρτα και ανέβηκε στην έκτη θέση, ενώ η Χοφενχάιμ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί επίσης έκτη.

Αναλυτικά

• Χοφενχάιμ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (16΄ πεν. Κράμαριτς - 46΄ Χένινγκς)
  • Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-1 (53΄ Μπέιλι, 63΄ Φόλαντ, 87΄ Αλάριο - 41΄ Γκορέτσκα)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ντόρτμουντ 1-1 (36΄ Γιόβιτς - 22΄ Ρόις)
  • Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 0-1 (65΄ Βέγκχορστ)
  • Νυρεμβέργη-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (86΄ Άισακ - 64΄ Εγκεστάιν)
  • Σάλκε-Γκλάντμπαχ 0-2 (85΄ Κράμερ, 90΄ Νόιχαους)