Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019 23:45
UPD:21/01/2019 08:08
REUTERS/ALBERTO LINGRIA

Νάπολι-Λάτσιο 2-1

Με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, η Νάπολι έκαμψε την αντίσταση της Λάτσιο στο «Σαν Πάολο» και αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής στη Serie A, επικρατώντας των «πρωτευουσιάνων» με 2-1.

Καγεχόν και Μίλικ έστειλαν τους «παρτενοπέι» στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά η Λάτσιο έβγαλε αντίδραση μετά την ανάπαυλα. Ο Ιμόμπιλε μείωσε στο 65ο λεπτό κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά η αποβολή του Ατσέρμπι στο 70΄ «καταδίκασε» τους φιλοξενούμενους.

Η Νάπολι μείωσε στους 6 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, που όμως θα έχει την ευκαιρία να την επαναφέρει στο +9 αύριο (21/1), καθώς αντιμετωπίζει στο Τορίνο την ουραγό Κιέβο.

Αναλυτικά:

• Φροζινόνε-Αταλάντα 0-5 (11΄ Μαντσίνι, 44΄, 47΄, 64΄, 73΄ Ζαπάτα)
  • Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 3-3 (34΄, 70΄ Μουριέλ, 90΄ Πετσέλα - 44΄ Ραμίρες, 81΄ πεν., 90΄ Κουαλιαρέλα)
  • ΣΠΑΛ-Μπολόνια 1-1 (63΄ Κούρτιτς - 24΄ Παλάθιο)
  • Κάλιαρι-Εμπολι 2-2 (36΄ Παβολέτι, 90΄+2 Φαρίας - 70΄ Ντι Λορέντσο, 81΄ Ζάιτς)
  • Νάπολι-Λάτσιο 2-1 (34΄ Καγεχόν, 37΄ Μίλικ - 65΄ Ιμόμπιλε)