FIBA Champions League: Στο... ρελαντί η ΑΕΚ με Ντιζόν

Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2019 21:28
UPD:21:59
SOOC/Konstantinos Tsakalidis

Με πρωταγωνιστή τον... συνήθη «ύποπτο» Βινς Χάντερ, που «άγγιξε» το νταμπλ νταμπλ (22π., 9ρ.), η ΑΕΚ συνέτριψε την Ντιζόν με 80-56, συνεχίζοντας την προσπάθεια κατάληψης της πρώτης θέσης του Γ΄ ομίλου στο FIBA Champions League.

Η Ένωση, που ισοβαθμεί με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-2, ενώ υποχρέωσε την ουραγό του γκρουπ στην όγδοη ήττα της.

Στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των «κιτρινόμαυρων», Τζόρνταν Θίοντορ, ολοκλήρωσε τον αγώνα με απολογισμό 5 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 ασίστ, παίζοντας για 24 λεπτά.

Στο ξεκίνημα, πάντως, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βρέθηκε να κυνηγά τους Γάλλους, που προηγήθηκαν με 9-1 στο 3ο και 15-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο συνέχεια όμως η άμυνα της Ένωσης έγινε αποτελεσματική και αυτό έφερε το προσπέρασμα των γηπεδούχων με 23-18 στο 14΄, όμως η αστοχία της ΑΕΚ δεν της επέτρεψε να έχει διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (36-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπάνκι κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 9 πόντους και με επιμέρους σκορ 26-9 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +23 (62-39), μετατρέποντας σε απλή διεκπεραίωση το υπόλοιπο του αγώνα.