Basketball Champions League: Δεν άντεξε στην Πόλη ο Προμηθέας

Τρίτη, 15 Ιανουαρίου 2019 21:54
UPD:21:55
INTIME SPORTS/ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΓΙΩΤΑ

Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη με 74-96 από την Μπεσίκτας, κάνοντας την τέταρτη ήττα σε 11 αγώνες στο Δ΄ όμιλο του Basketball Champions League.

Η τουρκική ομάδα, από την πλευρά της, μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά από το αχαϊκό συγκρότημα στην κατάταξη, ενώ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο (72-80).

Το σύνολο του Μάκη Γιατρά «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο,καθώς στο πρώτο μισό του αγώνα είχε ξεφύγει ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (37-25 στο 15΄), αλλά τα τρίποντα των γηπεδούχων βοήθησαν την Μπεσίκτας να μαζέψει τη διαφορά και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -4 (38-42).

Το «κρεσέντο» πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. συνεχίστηκε και στο β΄ ημίχρονο (16/29 τρίποντα), την ώρα που ο Προμηθέας έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (συνολικά 21), κι έτσι η εξέλιξη ήταν φυσιολογική.

Οι Κασελάκης (10π.), Παρκς (11π.) και Κατσίβελης (10π.) προσπάθησαν για την ομάδα της Πάτρας, που αγωνίστηκε χωρίς τον Γκίκα, ενώ από την Μπεσίκτας, ο Πρέσι ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το ματς με 17 πόντους (5/7τρ.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.