Πόλο: Νίκες για Γλυφάδα και Εθνικό στην Α1 Γυναικών

Σάββατο, 05 Ιανουαρίου 2019 19:31
UPD:19:41
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το νέο έτος ο ΑΝΟ Γλυφάδας, καθώς πήρε την πρώτη νίκη στον όμιλο της Β΄ φάσης της Α1 Γυναικών, επικρατώντας με 14-9 του ΝΟ Ρεθύμνου, για τη 2η αγωνιστική.

Το συγκρότημα των νοτίων προαστίων ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο (6-3), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 9-5.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τη γηπεδούχο ομάδα να φτάνει άνετα στην επικράτηση, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών, λόγω καθυστερημένης προσέλευσης του γιατρού.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Εθνικός Πειραιά δεν συνάντησε αντίσταση από τον Νηρέα Χαλανδρίου και έφτασε σε άνετη νίκη με 13-5.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη ήταν ανώτερη από την αρχή, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 8-2. Ο Νηρέας δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός σε κανένα σημείο, ενώ πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μπενέκου, με 4 γκολ.