Μοιρασιά στη Βαλένθια για Λεβάντε και Τζιρόνα

Παρασκευή, 04 Ιανουαρίου 2019 23:33
UPD:05/01/2019 15:12
EPA/Juan Carlos Cardenas

Οι Καταλανοί κρατούσαν το «διπλό» στα... χέρια τους, μετά το 1-2 που είχε διαμορφώσει ο Γκαρσία στο 72΄, αλλά ο Κόκε τρία λεπτά πριν τη λήξη φρόντισε να διαμορφώσει το τελικό 2-2 και να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από τις νίκες για πέμπτο διαδοχικό ματς.

Λεβάντε και Τζιρόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στο «Ciutat de Valencia», χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η φιλοξενούμενη Τζιρόνα είχε προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Πορτού στο 31΄ και η Λεβάντε είχε «απαντήσει» με τον Μοράλες στο 58΄, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Με τον Ιγκλέσιας να σημειώνει το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού στο 9΄, η Εσπανιόλ νίκησε εντός έδρας με 1-0 την Λεγανές, για την οποία αγωνίστηκε βασικός ο Δημήτρης Σιόβας.

Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν τέσσερις συνεχείς αγωνιστικές χωρίς νίκη.