Στη Μάντσεστερ Σίτι το ντέρμπι, αήττητο τέλος για Λίβερπουλ

Παρασκευή, 04 Ιανουαρίου 2019 00:12
UPD:00:14
REUTERS/PHIL NOBLE

Η καρδιά της πρωταθλήτριας χτύπησε δυνατά στο «Έτιχαντ», η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 τη Λίβερπουλ στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής και επέστρεψε στη μάχη για τον τίτλο, μειώνοντας τη διαφορά από τους πρωτοπόρους «κόκκινους» στους 4 βαθμούς.

Αποφασισμένη να μη χαρίσει βαθμό, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα  δεν άφησε περιθώριο στο συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ, σταμάτησε το αήττητο της Λίβερπουλ στην Premier League και έδωσε εκ νέου χρώμα κι ενδιαφέρον στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν στο ημίχρονο 1-0 με γκολ του Σέρχιο Αγουέρο στο 41ο λεπτό. Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο «πάγωσε» προσωρινά τα πανηγύρια των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας στο 64΄, αλλά την τελευταία λέξη είπε ο Λιρόι Σανέ, που με το γκολ του στο 72ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.