Εύκολο «διπλό» για την Τότεναμ στο Κάρντιφ

Τρίτη, 01 Ιανουαρίου 2019 22:27
UPD:22:33
Action Images via Reuters/MATTHEW CHILDS

Η Τότεναμ χρειάστηκε μόλις τα πρώτα 26 λεπτά για να φτάσει σε μια εύκολη νίκη με 3-0 επί της Κάρντιφ στην Ουαλία, στον πρώτο αγώνα της για το 2019, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Aποφασισμένη να ρεφάρει την εντός έδρας απώλεια απέναντι στη Γουλβς, κατά την 20η ημέρα του πρωταλήματος, η ομάδα του Λονδίνου άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χάρι Κέιν, ύστερα από ωραίο συνδυασμό με τον Τρίπιερ.

Ο Έθριτζ είδε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του στο 12ο λεπτό, όταν ο Έρικσεν διπλασίασε για τους «πετεινούς», ενώ στο 26΄ ο Σον με διαγώνιο σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Η Τότεναμ έφτασε στους 48 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, με ένα βαθμό διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι που υποδέχεται μεθαύριο (3/1) τη Λίβερπουλ στο ντέρμπι κορυφής.

Η Κάρντιφ, από την πλευρά της, αρκείται προς το παρόν στους 18 βαθμούς και τη 16η θέση, παραμένοντας στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.