NBA: Οι Λέικερς πήραν ρεβάνς από το Σακραμέντο

Δευτέρα, 31 Δεκεμβρίου 2018 11:23
UPD:11:24
USA TODAY Sports/Gary A. Vasquez

Δύο ημέρες μετά την ήττα στο Σακραμέντο, οι Λέικερς πήραν ρεβάνς νικώντας τους Κινγκς με 121-114 στο Λος Άντζελες, χάρις σε μια μεγάλη ανατροπή μετά το σερί 12-0 που έτρεξαν στα τελευταία 4,5 λεπτά του αγώνα.

Η επιτυχία των «λιμνάνθρωπων» ήρθε χωρίς τη βοήθεια του τραυματία ΛεΜπρόν Τζέιμς, που δεν έπαιξε για τρίτο συνεχές παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ της ήταν ο Κάλντγουελ-Πόουπ 26 πόντους, ενώ τόσους σημείωσε και ο Φοξ για το Σακραμέντο.

Αντίθετα, σε «ρηχά νερά» κινήθηκε ο Κώστας Κουφός, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε μόνο για 5 λεπτά, διάστημα στο οποίο πέτυχε 4 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε μία ασίστ.

Οι Ράπτορς έφτασαν τις επτά συνεχείς νίκες απέναντι στους Μπουλς, των οποίων επιβλήθηκαν με 95-89 στο Τορόντο. Ο Λέοναρντ με 27 πόντους ο καλύτερος παίκτης των Καναδών, που δεν είχαν και πάλι διαθέσιμο τον τραυματία Λόουρι.

Με 34 πόντους, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 τάπες (!), ο Τάουνς ηγήθηκε στη νίκη της Μινεσότα (113-104) στο Μαϊάμι, ενώ με 35 πόντους (13/18 σουτ) ο ΜακΚόλουμ οδήγησε το Πόρτλαντ στο 129-95 επί των Σίξερς.