Η Μπάγερν πέρασε με «τριάρα» από τη Φρανκφούρτη

Σάββατο, 22 Δεκεμβρίου 2018 19:16
UPD:21:33
EPA/FILIP SINGER

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, η ομάδα της Βρέμης σκόραρε δις σε ένα δεκάλεπτο (67΄-77΄) και ισοφάρισε, αλλά ο Μπρούμα αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς μπήκε στο παιχνίδι στο 81΄ και πέτυχε στο 87΄ το νικητήριο γκολ.

Ο αγώνας της Μπάγερν στη Φρανκφούρτη ήταν ντέρμπι, όμως η εμπειρία και η ποιότητα του Φρανκ Ριμπερί αποδείχθηκαν καταλυτικοί παράγοντες για την έκβασή του.

Ο Γάλλος άσος έκανε εύκολη τη ζωή της πρωταθλήτριας Γερμανίας και των συμπαικτών του σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στην πρώην ομάδα του νυν τεχνικού των Βαυαρών, Νίκο Κόβατς.

Η Μπάγερν πέρασε με 3-0 από την «Commerzbank Arena» και διατήρησε τη διαφορά των 6 βαθμών που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, καθώς ο Ραφίνια έβαλε στο 89΄ το... «κερασάκι» στην επιτυχία της ομάδας του.

Η Λειψία νίκησε με 3-2 τη Βέρντερ Βρέμης, για τη 17η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα με την ολοκλήρωση του α΄ γύρου.

Η Σάλκε πήρε «ανάσα» με την εκτός έδρας νίκη της (3-1) επί της Στουτγάρδης, για την οποία ο Τάσος Δώνης πέρασε ως αλλαγή στο 80΄ αντί του Μπεκ.

Με δύο γκολ του 19χρονου Κάι Χάβερτς, η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε 3-1 της Χέρτα και... ανεβαίνει, η Φράιμπουργκ πέρασε με 1-0 από τη Νυρεμβέργη και κράτησε «βυθισμένους» τους γηπεδούχους, ενώ η Φορτούνα Ντίσελντορφ, με γκολ του Φινκ στις καθυστερήσεις, πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 στο Ανόβερο.

Αναλυτικά

• Λεβερκούζεν-Χέρτα Βερολίνου 3-1 (6΄ Φόλαντ, 23΄, 49΄ Χάβερτς - 26΄ Τορουναρίγκα)
  • Λειψία-Βέρντερ Βρέμης 3-2 (22΄ Κλόστερμαν, 44΄ Βέρνερ, 87΄ Μπρούμα - 67΄ Κρούζε, 77΄ Σάρτζεντ)
  • Στουτγάρδη-Σάλκε 1-3 (76΄ Γκονζάλες - 10΄ Σκρζίμπσκι, 70΄ αυτ. Γκόμεζ, 78΄ Κουτουτσού)
  • Ανόβερο-Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-1 (90+2΄ Φινκ)
  • Νυρεμβέργη-Φράιμπουργκ 0-1 (19΄ Γκίντερ)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 0-3 (35΄, 79΄ Ριμπερί, 89΄ Ραφίνια)