Νικήτρια η Ντόρτμουντ στο ντέρμπι με Γκλάντμπαχ

Σάββατο, 22 Δεκεμβρίου 2018 00:53
UPD:01:01
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Τρεις ημέρες μετά το «χαστούκι» από την Φορτούνα Ντίσελντορφ και την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, η Ντόρτμουντ αντέδρασε και, μάλιστα, σε ντέρμπι.

Οι Βεστφαλοί επιβλήθηκαν με 2-1 στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» της Γκλάντμπαχ, ξέφυγαν με +9 από την αντίπαλό τους και περιμένουν το επίσης μεγάλο παιχνίδι της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με την Μπάγερν, για να μάθουν εάν θα διατηρήσουν το +6 από τους Βαυαρούς ή, θα αυξήσουν τη διαφορά τους και από την ομάδα του Νίκο Κόβατς.

Για τους φιλοξενούμενους ήταν η πρώτη ήττα μετά από τρεις αγώνες, στους οποίους είχαν δύο νίκες και μία ισοπαλία. Το σκορ άνοοιξε για τους γηπεδούχους ο Σάντσο στο 42΄, ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου, αλλά στο 54΄ ο Ρόις διαμόρφωσε το τελικό σκορ στον εναρκτήριο αγώνα της 17ης ημέρας.