Basketball Champions League: Ακάθεκτη η ΑΕΚ

Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου 2018 22:22
UPD:22:30
SOOC/Konstantinos Tsakalidis

Τη δέκατη συνεχή νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, απέναντι στην ουραγό του Γ΄ ομίλου του Basketball Champions League.

Η Ένωση επικράτησε με 80-76 της Νίμπουργκ, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης, κρατώντας την πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 8-1 και υποχρεώνοντας τους Τσέχους στην έβδομη ήττα τους.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (20-19), η ΑΕΚ έχασε την επαφή με το καλάθι και τη μάχη των ριμπάουντ και μετά από επιμέρους σκορ 9-13 των Τσέχων στη δεύτερη περίοδο, βρέθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου στο -3 (29-32).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και στο +6 (29-35) στο 21΄, αλλά με τον Σαντ Ρος η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2 για το 39-37 στο 24΄, όμως οι Τσέχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (53-51).

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για νέα ανατροπή, προσπέρασαν με 55-56, αλλά ο Σάκοτα με 8 συνεχείς πόντους κράτησε την ομάδα του Μπάνκι σε απόσταση (63-56).

Η Νίμπουργκ είχε όμως τις λύσεις και λίγο πριν το φινάλε πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 71-72 (36΄). Λαρεντζάκης και Ματσιούλις, όμως, επανέφεραν την τάξη (75-72), ενώ 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη ο Χάντερ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, διαμόρφωσε το 77-74, για να γράψει στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών το 78-74 (στα 56΄΄).

Ο Πέτερκα μείωσε σε 78-76, αλλά η ΑΕΚ είχε πλέον την ψυχολογία και με 2/2 βολές του Χάντερ διαμορφώθηκε το τελικό 80-76.