Euroleague: «Παρέλαση» του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη

Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου 2018 23:41
UPD:19/12/2018 00:07
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Ένας εξαιρετικός αμυντικά Ολυμπιακός, άλωσε το «Παλαουμπλαουγκράνα» επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 69-60 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για πλασάρισμα στην προνομιούχο πρώτη τετράδα της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Ντέιβιντ Μπλατ άλωσαν μια παραδοσιακά δύσκολη γι΄ αυτούς έδρα με σίγουρο και μεστό παιχνίδι, κατέγραψαν την όγδοη νίκη σε 13 αγώνες και υποχρέωσαν τους Καταλανούς στην έβδομη φετινή ήττα στη διοργάνωση.

Όπως δείχνει εύγλωττα το σκορ, απόψε η πειραϊκή ομάδα άφησε κατά μέρος την επίθεση και με τρομερή άμυνα, στην οποία δέσποσε ο κυριαρχικός Νίκολα Μιλουτίνοφ, άφησε άναυδους τους γηπεδούχους.

Ο Σέρβος σέντερ είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, που αποτελεί νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, όπως και οι 36 βαθμοί στο σύστημα αξιολόγησης (!), ενώ ο Σπανούλης πρόσθεσε 14 πόντους και οι Γουίλιαμς-Γκος, ΛεΝτέι από 10.

Ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα σε θέση οδηγού, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 32-30 και στο 30΄ με 55-48 και ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος για το +10 (48-58).

Ο Οριόλα να προσπαθούσε αλλά ήταν μόνος του, ενώ ο Σπανούλης έφερε τη διαφορά στο +11 (54-65), στο 35΄. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με το χρόνο και παρά την αστοχία τους αμυντικά δεν κινδύνευαν, αφού σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού αρίστευσαν.