Επιβλητικό πέρασμα από την Πυλαία ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2018 18:59
UPD:19:03
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Το 9Χ9 στην Α1 έκανε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 93-83, στο τελευταίο ματς της 9ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με 20 πόντους πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στο β΄ μέρος οι γηπεδούχοι σε μία ύστατη προσπάθεια μείωσαν στο -7 (73-80), χωρίς να καταφέρουν τίποτα περισσότερο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε 11/25 τρίποντα, γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Επίσης είχε σε καταπληκτικό βράδυ τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους (3/3 τρίποντα).

Πολύ καλός ήταν και ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 3/3 τρίποντα και 9 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 12 πόντους και 9 ασίστ. Στην επιστροφή του στην πεντάδα του Παναθηναϊκού ο Ματ Λοτζέσκι βοήθησε σημαντικά με 11 πόντους (3/4 τρ.).

Από τους γηπεδούχους, που έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος ξεχώρισε ο Χάτσερ με 22 πόντους. Ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του θα στρέψει το ενδιαφέρον του στην Euroleague.

Ακολουθεί η «διαβολοβδομάδα» στη διοργάνωση με δύο πολύ δύσκολα ματς για το «τριφύλλι», αρχής γενομένης από αυτό της Τετάρτης (19/12) με την Ρεάλ στην Μαδρίτη και στη συνέχεια με την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ (21/12).