Euroleague: «Στοπ» από Μπασκόνια στην ΤΣΣΚΑ

Σάββατο, 08 Δεκεμβρίου 2018 00:19
UPD:00:31
EPA/David Aguilar

Η Μπασκόνια έριξε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την κορυφή της Euroleague, επικρατώντας με 76-73 της «αρκούδας» στη Βιτόρια και δίνοντας την ευκαιρία στη Φενερμπαχτσέ να μείνει μόνη πρώτη.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά, με τους Βάσκους να είναι αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος. Μετά το 71-71, στο 1:55 πριν τη λήξη, ο Σενγκέλια με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 74-71.

Ο Χάινς με βολές έκανε το 74-73, αλλά ο Πουαριέ έγινε ο ήρωας των Βάσκων, ευστοχώντας για το τελικό 76-73, αφού ο Βιντόζα αστόχησε στο τελευταίο σουτ (τρίποντο).

Η Αναντολού Εφές ήταν «αφεντικό» για 30 λεπτά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, αλλά ο Αγιόν (20π., 11ρ.) πήρε στις... πλάτες του τη «βασίλισσα» οδηγώντας τη σε ανατροπή (από το -15) και νίκη με 82-84.

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Γιουλ με 2/2 βολές έγραψε το 82-83 στο 39:43. Ο Μίτσιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ρούντι Φερνάντεθ, με φάουλ που του έκανε ο ίδιος παίκτης, σε σχεδόν νεκρό χρόνο, με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο τεχνικός της Εφές, Εργκίν Αταμάν, διαμαρτυρήθηκε πάντως ότι οι διαιτητές έκαναν σημαντικά λάθη. Συγκεκριμένα, είπε ότι μετά το αντιαθλητικό του Ντάνστον το ρολόι έπρεπε να μείνει ως έχει, ενώ αυτό δεν έγινε και από τα 4΄΄, πήγε στα 14΄΄. «Θα ζητήσουμε από τη Euroleague την επανάληψη του αγώνα», δήλωσε.