Πόλο: Νίκησε και τη Μλάντοστ ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 05 Δεκεμβρίου 2018 22:03
UPD:22:04
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός σημείωσε τη δεύτερη συνεχή νίκη του στο Champions League, επικρατώντας στον Πειραιά με 13-8 της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, για την 4η αγωνιστική του Β΄ ομίλου.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης διατήρησε «άτρωτη» την έδρα του κι έφτασε τους Κροάτες στην τρίτη θέση, με την τριπλέτα Δερβίση, Φουντούλη, Γενηδουνιά να σημειώνει τα 10 από τα 13 γκολ των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι Κροάτες εκμεταλλεύθηκαν τις αποβολές που κέρδισαν και μείωσαν τη διαφορά στο γκολ (3-2, 4-3, 5-4), για να κλείσει το ημίχρονο με 6-4.

Η πειραϊκή ομάδα ξέφυγε με 8-4, η Μλάντοστ μείωσε σε 9-7, αλλά ο Γενηδουνιάς πέτυχε στην κόντρα το 10-7, σχεδόν στην εκπνοή του οκταλέπτου, και εδραίωσε το προβάδισμα του Ολυμπιακού, που έφτασε με άνεση στο τελικό 13-8 και στους 7 βαθμούς, όσους και η Μλάντοστ.