Έπιασε... ρετιρέ η Σεβίλη, ήττα για Μπέτις

Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 22:52
UPD:23:50
EPA/JOSE MANUEL VIDAL

Εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία στο χθεσινό ντέρμπι Ατλέτικο-Μπαρτσελόνα, οι «μπλάνκος» νίκησαν (δύσκολα, πάντως) με 1-0 τη Βαγιαδολίδ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», χάρις στο όγδοο φετινό γκολ του Αντρέ Σίλβα, που σημειώθηκε στο 30ό λεπτό με κεφαλιά από σέντρα του Σαράμπια.

Η 13η αγωνιστική στην Primera Division κάθε άλλο παρά... γρουσούζικη αποδείχθηκε για τη Σεβίλη, αφού οι Ανδαλουσιανοί «σκαρφάλωσαν» στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Η Εσπανιόλ έχασε την ευκαιρία να φτάσει Ατλέτικο στην τρίτη θέση, αφού σε μια από τις εκπλήξεις της αγωνιστικής ηττήθηκε 1-3 στη Βαρκελώνη από την Τζιρόνα!

Ο Στουάνι πέτυχε στο 4ο και στο 6ο λεπτό τα τέρματα των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι «έπιασαν» τη Ρεάλ Μαδρίτης στην έκτη θέση της κατάταξης. Η Εσπανιόλ μείωσε με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 74΄, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη με το γκολ του Ντουμπιά στο 90΄.

Με τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Στουάνι έφτασε τα 10 στο ισπανικό πρωτάθλημα και είναι πρώτος στην κατάταξη των σκόρερ, στην οποία έπονται με ένα λιγότερο οι Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Χετάφε, στο «Σαν Μαμές» και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, πραγματοποιώντας το χειρότερο ξεκίνημά της τα τελευταία χρόνια.

Ο 20χρονος Περού Νολασκοάιν έδωσε προβάδισμα στους Βάσκους στο 67ο λεπτό, αλλά ο Χάιμε Μάτα έφερε το παιχνίδι στα «ίσα» για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας στο 77΄.

Ηπροσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Μπέτις, ηττήθηκε με 1-2 στο «Μαδριγάλ» από την Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε 2-0 σε ένα τρίλεπτο με γκολ των Μορένο (52΄) και Τσουκβέζε (54΄), για να μειώσουν οι «βερδιμπλάνκος» στο 90΄ με τον Λο Σέλσο.