Η Κιέβο κράτησε στο «μηδέν» τη Νάπολι

Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 21:59
UPD:23:50
REUTERS/CIRO DE LUCA

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε αποκτήσει προβάδισμα έξι βαθμών έναντι της Νάπολι μετά τις πρώτες 12 αγωνιστικές και το αύξησε χθες στο +9, μετά τη νίκη της επί της ΣΠΑΛ, ωστόσο οι «παρτενοπέι» δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σήμερα στο -6.

Η Γιουβέντους οδεύει ολοταχώς για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος, αφού όλοι πια φαίνεται να δουλεύουν γι΄ αυτήν στη Serie A.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, με τερματοφύλακα τον Ορέστη Καρνέζη, παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην ουραγό Κιέβο, στο «Σαν Πάολο», χάνοντας έδαφος στο κυνήγι της Γιουβέντους.

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο «Ολίμπικο», καθώς Λάτσιο και Μίλαν αναδείθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι «ροσονέρι», οι οποίοι είναι εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Europa League, προηγήθηκαν με τον Κεσί στο 78΄, ενώ οι «μπιανκοτσελέστι» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Κορέα.

Παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 στην έδρα της, η Έμπολι νίκησε 3-2 την Αταλάντα και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθειά της να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της «ουράς».

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Γένοβας, καθώς Τζένοα και Σαμπντόρια αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Λουίτζι Φεράρις». Το σκορ άνοιξε η τυπικά φιλοξενούμενη Σαμπντόρια στο 8΄ με τον Κουαλιαρέλα, για να ισοφαρίσουν οι «ροσομπλού» 9 λεπτά αργότερα με πέναλτι του Πιάτεκ.

Αναλυτικά:

• Ουντινέζε-Ρόμα 1-0 (54΄ Ντε Πολ)
  • Γιουβέντους-ΣΠΑΛ 2-0 (29΄ Ρονάλντο, 60΄ Μάντζουκιτς)
  • Ίντερ-Φροζινόνε 3-0 (10΄, 82΄ Κεϊτά Μπαλντέ, 57΄ Μαρτίνες)
  • Πάρμα-Σασουόλο 2-1 (6΄ Ζερβίνιο, 25΄ Αλβες - 36΄ πεν. Μπαμπακάρ)
  • Μπολόνια-Φιορεντίνα 0-0
  • Έμπολι-Αταλάντα 3-2 (42΄ Λα Γκουμίνα, 77΄ αυτ. Μασιέλο, 90+2΄ Σιλβέστρε - 33΄ Φρόιλερ, 40΄ Χατεμπέρ)
  • Νάπολι-Κιέβο 0-0
  • Λάτσιο-Μίλαν 1-1 (90΄+4 Κορέα - 78΄ Κεσί)
  • Τζένοα-Σαμπντόρια 1-1 (17΄ πεν. Πιάτεκ - 8΄ Κουαλιαρέλα)