Football League: «Απέδρασε» με Μπιανκόνι ο Εργοτέλης

Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 18:25
UPD:18:28
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Το κρητικό ντέρμπι κορυφής, ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Πλατανιά, είχε απίθανη εξέλιξη και καθήλωσε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της ηρακλειώτικης ομάδας για να το παρακολουθήσουν.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 2-0 ως το 85ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι είχαν πιστώσει το ενεργητικό τους με άλλους τρεις βαθμούς, όμως η λήξη βρήκε την ομάδα των Χανίων αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα!

Ο λόγος οφείλεται στον Μιγκέλ Μπιανκόνι, καθώς ο Βραζιλιάνος επιθετικός σκόραρε δύο φορές, στο 85ο λεπτό και στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας στον Πλατανιά έναν ανέλπιστο βαθμό.

Από την εξέλιξη αυτού του αγώνα ωφελημένος βγήκε ο Απόλλωνας Λάρισας, που με τη νίκη του επί του Αήττητου Σπάτων (2-0) έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης.

Κερδισμένος και ο Βόλος ΝΠΣ, που με γκολ στο 86΄ πέρασε με νίκη από τα Τρίκαλα στο θεσσαλικό ντέρμπι και ανέβηκε στην τρίτη θέση ύστερα από έξι αγώνες, ξεπερνώντας τον Πλατανιά.

Ο Ηρακλής νίκησε εύκολα τη Σπάρτη στο «Καυτανζόγλειο», στην πρώτη νίκη του επί ημερών του Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο του, ενώ η Παναχαϊκή έχασε απρόσμενα δύο βαθμούς στην Πάτρα μένοντας στο 0-0 με την ΑΕ Καραϊσκάκης, που έχασε πέναλτι με τον Ψιάνο.

Αναλυτικά:

• ΑΟ Χανιά Κισσαμικός-Ηρόδοτος 2-0 (32΄ Ρίσκι, 68΄ Σιμόν)
  • Ηρακλής-Σπάρτη 3-0 (13΄ Περόνε, 54΄ Κλέιτον, 60΄ Χασομέρης)
  • Απόλλων Λάρισας-Αήττητος Σπάτων 2-0 (45΄ Πολέτο, 69΄ Σουλιώτης)
  • Απόλλων Πόντου-Κέρκυρα 0-2 (56΄ Σιατραβάνης, 67΄ Τουράμ)
  • Αιγινιακός-Δόξα Δράμας 1-3 (35΄ Παπαδόπουλος - 19΄ Πέρεθ, 30΄ Κρητικός, 53΄ Κουσκουνάς)
  • Εργοτέλης-Πλατανιάς 2-2 (9΄ Ιατρούδης, 49΄ Μαζουλουξής - 85΄, 90΄+2 Μπιανκόνι)
  • Παναχαϊκή-Καραϊσκάκης 0-0
  • Τρίκαλα-ΝΠΣ Βόλος 0-1 (86΄ Μάντζης)