Ισόπαλο το ντέρμπι, «μια από τα ίδια» για τη Ρεάλ

Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 00:15
UPD:14:51
REUTERS/SERGIO PEREZ

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε τελική στην εστία ως το 77ο λεπτό, ο Ντιέγκο Κόστα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκριεζμάν και φάνηκε ότι θα χάριζε στον Ντιέγκο Σιμεόνε την πρώτη νίκη επί των «μπλαουγκράνα» σε εγχώρια διοργάνωση.

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Wanda Metropolitano», για τη 13η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε πέρασε στον αγώνα τον μέχρι πρότινος τιμωρημένο -για πειθαρχικά παραπτώματα- Ουσμάν Ντεμπελέ και ο Γάλλος εκμεταλλεύθηκε μια μπαλιά του Μέσι και την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και ισοφάρισε, κρατώντας την ομάδα του στο +1 από τους «ροχιμπλάνκος».

Η Μπαρτσελόνα θα... διανυκτερεύσει στην κορυφή, αλλά η Σεβίλη θα έχει την Κυριακή (25/11) την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή, εφόσον νικήσει τη Βαγιαδολίδ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Η απογοητευτική εικόνα της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίστηκε, καθώς οι «μερένχες» γνώρισαν τη συντριβή με 3-0 στην έδρα της Έιμπαρ και η ευφορία από τα πρώτα καλά αποτελέσματα επί εποχής Σολάρι στον πάγκο έδωσε τη θέση της στον προβληματισμό.