«Καθάρισε» την Ξάνθη (2-0) και περιμένει ο ΠΑΟΚ

Σάββατο, 24 Νοεμβρίου 2018 21:28
UPD:21:40
INTIME SPORTS/ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Για τον «Δικέφαλο», που περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα Ατρόμητος-Ολυμπιακός για να δει αν θα αυξήσει τη διαφορά του από τους δεύτερους Περιστεριώτες, ήταν η δέκατη νίκη σε 11 αγώνες, ενώ από την πλευρά του το συγκρότημα της Θράκης ηττήθηκε μόλις για πρώτη φορά στη φετινή Super League,

Η Ξάνθη άντεξε για ένα ημίχρονο στην Τούμπα, αλλά στο δεύτερο μισό της επανάληψης ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος και τελικά επιβλήθηκε της ακριτικής ομάδας με 2-0, εδραιώνοντας την παρουσία του στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ξάνθη, με πυκνή αμυντική διάταξη κράτησε τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση από την περιοχή της στα πρώτα 45 λεπτά, παρότι ο ΠΑΟΚ είχε τελικές που θα μπορούσαν να αποφέρουν κάποιο γκολ.

Στο 28΄ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν η κοντινή κεφαλιά του Ντουρίσκοβιτς αποκρούσθηκε ενστικτωδώς σε κόρνερ από τον Πασχαλάκη.

Στο 30΄ ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ με τον Πρίγιοβιτς που από πάσα του Πέλκα, σουταρε αλλά ο Ζίφκοβιτς λειτούργησε το ίδιο σωτήρια με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 40΄ το δυνατό γωνιακό σουτ του Μπίσεσβαρ έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς και δυο λεπτά αργότερα ο «Δικέφαλος» έχασε νέα ευκαιρία, όταν ο Κίτσιου πλάσαρε άουτ από άριστη θέση.

Στο 47΄ όμως, από σέντρα του νεοεισελθόντα Βιεϊρίνια, ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας ταυτόχρονα το 50ό τέρμα του με τη φανέλα της μακεδονικής ομάδας, σε συνολικά 80 εμφανίσεις του.

Στη διαρκή επιθετικότητα του ΠΑΟΚ ήρθαν στο 59΄ μια πολύ καλή ευκαιρία του Πέλκα, που αστόχησε από πολύ καλή θέση, ενώ στο 65΄ ο Βραζιλιάνος Μαουρίσιο με απευθείας φάουλ πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.