Μπάσκετ: Αήττητο Περιστέρι

Σάββατο, 24 Νοεμβρίου 2018 20:26
UPD:20:29
INTIME SPORTS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Για περίπου 25 λεπτά το Λαύριο απειλούσε το Περιστέρι με την πρώτη φετινή ήττα, εντός έδρας μάλιστα.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, τα μεγάλα σουτ των Γκρέι και Σίρκο, σε συνδυασμό με τα καρφώματα των Χάροου και Ντάνιελ, έβαλαν τους «κυανοκίτρινους» στην πρωτοπορία, την οποία και δεν έχασαν ξανά ως το τελικό 87-78.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, ευχάριστη έκπληξη της φετινής Α1, κατέγραψε την έβδομη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Έξι παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, δείγμα της επιθετικής πολυφωνίας του Περιστερίου.

Χάροου και Γκρέι σκόραραν από 15 πόντους, ο Ντάνιελ 12, Βασιλόπουλος και Σίρκο από 11, ενώ ο Μπέντιλ είχε 10.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαμπ με 20 και ακολούθησαν οι Νίξον με 16, Μιλόσεβιτς με 14 και Κακλαμανάκης με 10 πόντους.