Δεύτερη νίκη για τον Αστέρα, στο ντεμπούτο Παράσχου

Σάββατο, 24 Νοεμβρίου 2018 19:29
UPD:19:31
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Το συγκρότημα της Πελοποννήσου επιβλήθηκε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» της ΑΕΛ με 2-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και πανηγύρισε τρίποντο ύστερα από δύο μήνες, αφού το προηγούμενο ήταν στις 22 Σεπτεμβρίου, επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Άκρως επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Γιώργου Παράσχου στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης, καθώς συνδυάστηκε με τη δεύτερη νίκη των Αρκάδων στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαρχής τον έλεγχο και απείλησαν στο 12΄ με τον Μανιά, τον οποίο πρόλαβε οριακά ο Κρίστιανσον και στο 16΄ με τον Ρόλε, που αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Από την πλευρά τους, οι «βυσσινί» έδωσαν βάρος στην ανασταλτική λειτουργία τους και τα κατάφεραν αρκετά καλά, αφού ως το τέλος του ημιχρόνου η μόνη καλή φάση των γηπεδούχων ήταν ένα σουτ του Τόνσο στο 40΄, που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Δέκα λεπτά από την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, όμως, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ: στο 55΄ ο Κώτσιρας σέντραρε από τη δεξιά πλευρά και ο Καλτσάς με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν ένα δεύτερο γκολ στο 70΄, όταν το σουτ του Τόνσο βρήκε και στο αριστερό δοκάρι πριν καταλήξει άουτ, αλλά στο 90΄ οι Αρκάδες «σφράγισαν» τη νίκη τους, με τον Μανιά να γράφει το τελικό 2-0.