Σάββατο, 17 Νοεμβρίου 2018 20:51
UPD:20:57
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Σε «παράσταση για ένα ρόλο» μετέτρεψε η ΑΕΚ την αναμέτρηση με την Κύμη στην Χαλκίδα.

Η Ένωση επικράτησε άνετα με 78-67, διεύρυνε το σερί της σε 4 νίκες εντός κι εκτός των συνόρων, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ της στην Α1 σε 4-2.

Η πέμπτη εφετινή ήττα για την ομάδα της Εύβοιας ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, καθώς μόνο στο πρώτο 10λεπτο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (15-20).

Από την δεύτερη περίοδο και μετά οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να «χτίζουν» διψήφια διαφορά, ξεφεύγοντας ακόμη και με 21 πόντους (63-42) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Από κει και πέρα «κατέβασαν ταχύτητα», με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ρίξουν κάπως τη διαφορά, χωρίς, ωστόσο, να απειλήσουν την αντίπαλό τους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη (13π.) και Τάιλερ Ρόμπερσον (12π.).

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, μετά από απουσία περίπου δύο εβδομάδων, λόγω τραυματισμού, ο Ντούσαν Σάκοτα πέτυχε 10 πόντους.

Από την Κύμη, ξεχώρισε ο Σκοτ Σαγκς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78