Στα «ψηλά» η εκπληκτική Ξάνθη

Δευτέρα, 05 Νοεμβρίου 2018 21:40
UPD:21:43
INTIME SPORTS/ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ο καλπασμός της Ξάνθης στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίστηκε στην Τρίπολη, όπου η ομάδα της Θράκης επικράτησε του Αστέρα με 1-0 στην ακροτελεύτια συνάντηση της 9ης αγωνιστικής και προωθήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το αποτέλεσμα αδικεί τους γηπεδούχους, πάντως, που στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν σχεδόν στο μισό γήπεδο την ομάδα του Ράσταβατς και είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν

Το σουτ του Ιγκλέσιας πέρασε άουτ στο 13΄, το πλασέ του Φερνάντεθ αποκρούστηκε από τον Ζίβκοβιτς στο 14΄ και η προσπάθεια του Κυριακόπουλου έφυγε μόλις άουτ, στο 17΄.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ίδιο επιθετικά, απείλησαν στο 59΄ με μόλις άστοχο σουτ του Ιγκλέσιας, αλλά σε μια από τις λιγοστές αντεπιθέσεις τους, οι Θράκες πέτυχαν το στόχο τους.

Στο 71ο λεπτό ο Ντουρίτσκοβιτς γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Γέντρισεκ βρέθηκε αφύλαχτος εντός περιοχής και με δεξί πλασέ έστειλε την ομάδα του στην τέταρτη θέση, ξεπερνώντας την ΑΕΚ.