«Έσωσε» το βαθμό ο Λακαζέτ

Σάββατο, 03 Νοεμβρίου 2018 21:51
UPD:21:55
Action Images via Reuters/MATTHEW CHILDS

Ισόπαλες με σκορ, 1-1, αναδείχθηκαν, Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο «Εμιρέιτς», στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την αντίπαλό τους στον ένα βαθμό, ενώ η Λίβερπουλ αν και έμεινε μόνη στην κορυφή, γνωρίζει πως αυτό μπορεί να αποδειχτεί προσωρινό με την ολοκλήρωση του αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Σαουθάμπτον, το απόγευμα της Κυριακής (4/11).

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, όταν ο Μανέ από αριστερά έκανε το δυνατό γύρισμα, ο Λένο απομάκρυνε με γροθιές, η μπάλα βρήκε το πόδι του Χόλντινγκ και στρώθηκε στον Μίλνερ με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Όμως, στο 82ο λεπτό, οι «κανονιέρηδες» απάντησαν. Συγκεκριμένα, ο Ιβόμπι πέρασε κάθετα στον Λακαζέτ, αυτός με πλάτη στο τέρμα πρόλαβε τον Άλισον, έκανε μια περιστροφή γύρω από τον άξονα του και με το δεξί έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-1.