Μπάσκετ: Ο Προμηθέας λύγισε την ΑΕΚ

Σάββατο, 27 Οκτωβρίου 2018 21:28
UPD:28/10/2018 00:47
INTIME SPORTS/ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΓΙΩΤΑ

Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν αμυντικά τους «κιτρινόμαυρους» στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Κασελάκη (16π.), Μπράουν (15π.)  να «πυροβολούν» από μακριά και τον Έλις (12ρ.) να κυριαρχεί στις ρακέτες, έφτασαν στη σημαντική επιτυχία.

Επιβλητικός ο Προμηθέας Πατρών, επικράτησε με 79-69 της ΑΕΚ στην πρωτεύουσα της Αχαΐας, πέτυχε την πρώτη φετινή νίκη ενώπιον του κοινού του και συνολικά δεύτερη σε τέσσερις αγώνες και υποχρέωσε την Ένωση σε δεύτερη ήττα στο ίδιο διάστημα.

Οι πρώτες τρεις περίοδοι ήταν αμφίρροπες (18-17, 37-40, 57-56), όμως η κατάσταση άλλαξε στη συνέχεια. Ο Προμηθέας κυριαρχούσε στον αέρα, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ευστοχούσαν από μέση και μακρινή απόσταση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν επιμέρους σκορ 22-13 σε αυτό το διάστημα.

Οι Πελοποννήσιοι προηγήθηκαν στο 36΄ με διαφορά 10 πόντων (71-61), έχοντας περιορίσει την ΑΕΚ σε μόλις πέντε στο ίδιο διάστημα. Παρά την προσπάθεια του Ράταν-Μέις (17π.), η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.