Euroleague: Η Ζαλγκίρις άλωσε το ΟΑΚΑ

Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2018 23:39
UPD:23:52
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Ήττα - σοκ γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους «πόνεσε» την πρώην ομάδα του και οι Λιθουανοί έφυγαν νικητές στην παράταση με 87-84 (76-76 κανονική διάρκεια), υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη ήττα σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Η περυσινή «περιπέτεια» στο ίδιο γήπεδο και με τον ίδιο αντίπαλο, όταν η ήττα αποφεύχθηκε χάρις στο ασύλληπτο coast to coast από τον Καλάθη στη λήξη, δεν έγινε... μάθημα στον πρωταθλητή Ελλάδας, που προβλημάτισε με την απόδοσή του σε μεγάλο μέρος του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να επιβάλει το ρυθμό της και να προηγηθεί με 10 πόντους (44-34), ενώ η διαφορά είχε φτάσει και ως το +17 (37-20) για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και η αντεπίθεσή του κορυφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με σερί 6-0 οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (57-58 στο 32΄), ενώ με τρίποντο πέρασαν μπροστά στο σκορ (66-64 στο 36΄) για πρώτη φορά μετά την έναρξη.

Με τρίποντο του Καλάθη οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4 (74-70) ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 90 δευτερόλεπτα για τη λήξη, αλλά οι πείσμονες φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (74-74) στα 49΄΄ πριν το τέλος.

Ο Γκιστ έδωσε ξανά προβάδισμα (76-74 στα 40΄΄), αλλά ο Ντέιβις ευστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Στα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία του, αλλά το τρίποντο του Καλάθη αστόχησε.

Στην παράταση η Ζαλγκίρις δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και με σερί 6-0 πέρασε με 86-80. Ένα τρίποντο του Καλάθη μείωσε στα 56΄΄ πριν τη λήξη  (83-86), αλλά πέραν τούτου ουδέν...