Premier League: «Πεντάρα» η Σίτι και μόνη στην κορυφή

Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2018 19:20
UPD:19:28
REUTERS/DARREN STAPLES

Οι «πολίτες», που είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερ, παρέμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας (η Λίβερπουλ παίζει αυτή την ώρα με την Χάντερσφιλντ και με νίκη θα «πιάσει» τη Σίτι στο ρετιρέ).

Σε «υγιεινό περίπατο» μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι την αναμέτρηση με την Μπέρνλι, την οποία διέλυσε με 5-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της  Premier League.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Γουότφορντ στην έδρα της Γουλβς (2-0), όπως και η Τότεναμ, που κέρδισε στο ντέρμπι του Λονδίνου, εκτός έδρας, τη Γουέστ Χαμ με 1-0.

Ο Μπάρκλεϊ «έσωσε» την Τσέλσι στις καθυστερήσεις και οι «μπλε» απέσπασαν ισοπαλία εντός έδρας με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι αν και προηγήθηκε με τον Ρούντιγκερ στο 21΄ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα δύο γκολ Αντονί Μαρσιάλ (55΄, 73΄). Η Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο κρατούσε το μεγάλο «τρίποντο» έως το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Μπάρκλεϊ κατάφερε να σκοράρει και η Τσέλσι «γλίτωσε» από την ήττα.

Οι Λονδρέζοι με το βαθμό που πήραν ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή της Premier League.