Δεύτερη ήττα ο ΠΑΟΚ στο BCL

Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2018 21:44
UPD:21:46
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Την δεύτερη ήττα του στο Basketball Champions League γνώρισε ο ΠΑΟΚ, αυτή την φορά στο κλειστό της Πυλαίας, από την Τέλεκομ Μπον.

Η κούραση και η αστοχία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έφεραν το τελικό 95-100 στην 2η αγωνιστική της διοργάνωσης κι από πολύ νωρίς ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται με την «πλάτη στον τοίχο».

Οι απουσίες των Τζαμάλ Τζόουνς και Ντάριους Γκάρερ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, από την άλλη, όμως, μέτρησε πάρα πολύ και το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς δεν έπαιξαν καθόλου καλή άμυνα.

O Ρασάντ Τζέιμς με 21 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Βόννης, ενώ ήταν και εκείνος που στο φινάλε του αγώνα ευστόχησε σε ένα καθοριστικό τρίποντο για το +8 της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα με την άμυνά του και είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο δεκάλεπτο η Βόννη σημείωσε 33 πόντους έχοντας 5/8 τρίποντα, ενώ ως το 20ό λεπτό οι παίκτες της είχαν υποπέσει μόλις σε 1 λάθος.

Ο Χρυσικόπουλος με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ασπρόμαυρων».