Η Τσέλσι έκανε το καθήκον της και... περιμένει

Κυριακή, 07 Οκτωβρίου 2018 18:34
UPD:18:45
REUTERS/JOHN SIBLEY

Η Τσέλσι πέρασε άνετα από το «Σεντ Μέρις» επί της Σαουθάμπτον με 3-0 κι ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Premier League.

Η 8η αγωνιστική, όμως, δεν έχει τελειώσει, καθώς βρίσκεται σε εξέλιξη το μεγάλο ντέρμπι του «Ανφιλντ», ανάμεσα στην Λίβερπουλ και στην Μάντσεστερ Σίτι, από το αποτέλεσμα του οποίου θα εξαρτηθεί εάν οι Λονδρέζοι θα υποχωρήσουν στην 2η θέση ή, θα παραμείνουν στο «ρετιρέ» (σ.σ. σε περίπτωση ισοπαλίας).

Η εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον 12ο όμιλο του Europa League, ήταν ανώτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και προηγήθηκε νωρίς, όταν στο 30ο λεπτό ο Αζάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή.

Ο Μπάρκλεϊ διπλασίασε τα γκολ των Λονδρέζων στο 57ο λεπτό, σε κενό τέρμα. Στο 93ο λεπτό, το γκολ του Αλβάρο Μοράτα ήταν το «κερασάκι στην τούρτα», με τους γηπεδούχους να μένουν στους 5 βαθμούς.