«Παράταση ζωής» πήρε ο Μουρίνιο

Σάββατο, 06 Οκτωβρίου 2018 22:03
UPD:22:14
REUTERS/CARL RECINE

Το «Ολντ Τράφορντ» παγωμένο, έβλεπε την ουραγό Νιούκαστλ να προηγείται 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο και να χάνει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, τη στιγμή που ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε αλλαγή στο 19΄ και γυρνούσε τον Πογκμπά σε θέση... σέντερ μπακ!

Για 70 λεπτά οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναρωτιούνταν για τον επόμενο προπονητή της ομάδας τους, μιας και η θητεία του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο έμοιαζε να τελειώνει απόψε.

Στο ποδόσφαιρο, όμως, όλα αλλάζουν και τίποτα δεν είναι απίθανο. Μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάτα (είχε μπει αλλαγή) στο 70΄ άλλαξε τελείως τα δεδομένα, οι «μπέμπηδες» έβγαλαν εγωισμό και «γύρισαν» το ματς, φτάνοντας σε μία απρόσμενη -όπως εξελίχθηκε το ματς- νίκη με 3-2. Το νικητήριο γκολ ήρθε από τον παραγκωνισμένο, Αλέξις Σάντσες, που επίσης πέρασε αλλαγή στο ματς!

Ο Μαρσιάλ σε μία φάση διαρκείας στο 76΄ ισοφάρισε και ο Χιλιανός στο 90΄ έδωσε «παράταση ζωής» στον Πορτογάλο προπονητή, που έδειχνε εμφανώς ανακουφισμένος με το σφύριγμα της λήξης...