Δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα ο Πανιώνιος (1-0 τον Άρη)
Σάββατο, 06 Οκτωβρίου 2018 20:41
UPD:20:47
INTIME SPORTS/ΒΛΑΧΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό δημιούργησε τρεις καλές φάσεις και στη μία από αυτές σκόραρε σε αντίθεση με τον Άρη που δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, να χάνουν ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γιουνές και την τεράστια φάση στις καθυστερήσεις με τον Γκαρσία να αστοχεί από πολύ κοντά.

Πήρε μπροστά ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε με 1-0 του Άρη στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Μετά το «διπλό» επί του Απόλλωνα Σμύρνης και τη νίκη στο Κύπελλο επί της ΑΕΛ, οι νεοσμυρνιώτες πέρασαν με απόλυτη επιτυχία και το εμπόδιο του Αρη, ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό στην δεύτερη συνεχόμενη έξοδό του από την Θεσσαλονίκη (προηγήθηκε η ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες»).

Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε για τους γηπεδούχους στο 41΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ και την κεφαλιά του Ντομίνγκες που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης πίεσε πολύ για να ισοφαρίσει στο β΄ μέρος και στο 68΄ η κεφαλιά του Γιουνές από κόρνερ του Ματίγια, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο 70΄ σε εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κότνικ, χωρίς να καταφέρει κάποιος επιθετικός να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν μόνος μέσα στην περιοχή απέναντι στον Κότνικ, ο Ματέο Γκαρσία αιφνιδιάστηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.