Bundesliga: «Χρυσές» αλλαγές Αλκάθερ και Γκέτσε

Σάββατο, 06 Οκτωβρίου 2018 19:25
UPD:19:33
REUTERS/LEON KUEGELER

Ο λόγος που η Μπορούσια έμεινε μόνη στο ρετιρέ της Bundesliga μετά την 7η αγωνιστική ήταν... διπλός. Πάκο Αλκάθερ και Μάριο Γκέτσε πέρασαν αλλαγές στην επανάληψη, ο πρώτος πέτυχε χατ τρικ και ο δεύτερος το τρίτο γκολ, στο τελικό 4-3 των «Βεστφαλών».

Ήρθαν από τον πάγκο στο β΄ μέρος και «υπέγραψαν» την ανατροπή και νίκη της Ντόρτμουντ με 4-3 επί της Άουγκσμπουργκ. Τρίτο σερί «τρίποντο» η Σάλκε μέσα σε μία εβδομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί δύο φορές, βρέθηκαν πίσω με 2-3, ισοφάρισαν, αλλά ο Αλκάθερ είχε την τελευταία λέξη στο ματς!

Την τρίτη σερί νίκη μέσα σε μία εβδομάδα πέτυχε η Σάλκε, η οποία προερχόταν από πέντε σερί ήττες στο ξεκίνημα της Bundesliga. Οι «βασιλικοί μπλε» με το 0-2 επί της Φορτούνα πανηγύρισαν για δεύτερο συνεχόμενα ματς στο πρωτάθλημα, ενώ μεσοβδόμαδα έφυγαν νικητές και από την Μόσχα κόντρα στην Λοκομοτίβ (1-0) για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ  2-0 (35΄ Κλάασεν, 86΄ Εγκεστάιν)
Μάιντς-Χέρτα Βερολίνου               0-0
Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ       4-3 (62΄, 80΄, 90΄ Αλκάθερ, 84΄ Γκέτσε - 22΄ Φινμπόγκασον, 71΄ Μαξ, 87΄ Γκρέγκοριτς)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Σάλκε      0-2 (47΄ ΜακΚένι, 53΄  Μπουργκστάλερ)
Ανόβερο-Στουτγκάρδη                  3-1 (30΄, 45΄ Γουντ, 90΄ Μπεμπού / 50΄ Γκόμεζ)