Europa League: Ο Sokratis άνοιξε το δρόμο στην Άρσεναλ

Πέμπτη, 04 Οκτωβρίου 2018 22:11
UPD:22:14
REUTERS/EDDIE KEOGH

Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Άρσεναλ πανηγύρισε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός «άνοιξε λογαριασμό» στους «κανονιέρηδες» και με το γκολ που πέτυχε στο 4΄ συνέβαλλε σημαντικά στην άνερη επικράτηση της ομάδας του με 3-0 στην έδρα της Καραμπάχ.

Εκτός από την Αρσεναλ, το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League έκαναν και οι  Σάλτσμπουργκ, Λειψία. Οι Αυστριακοί, μάλιστα, χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επί της Σέλτικ για να φτάσουν στο τελικό 3-1.

Με εντυπωσιακό τρόπο και με το ίδιο σκορ (3-1) πέρασε και η Λειψία από την Νορβηγία κόντρα στην Ρόζενμποργκ. Με τους Κάρλος Ζέκα και Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η Κοπεγχάγη πήρε τεράστια νίκη στη Γαλλία επί της Μπορντό με 2-1. Ο Ζέκα, μάλιστα, αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που μέχρι το 90ό λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις πήρε απίστευτη νίκη επί της Βόρσκλα με 2-1.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League: