Κυριακή, 30 Σεπτεμβρίου 2018 19:11
UPD:19:16
EPA/Claudio Giovannini

Φιορεντίνα-Αταλάντα 2-0

Με νίκη συνέχισε η Μπολόνια τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι ανέτρεψε την εις βάρος της και επιβλήθηκε 2-1 της Ουντινέζε στο «Νταλ Άρα», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Το «τρίποντο» επέτρεψε στους γηπεδούχους να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και να βρεθούν στο -1 από τη σημερινή αντίπαλό τους.

Ο Πουσέτο «άνοιξε το σκορ» για την Ουντινέζε, αλλά η Μπολόνια ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Σανταντέρ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Ορζολίνι στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φιορεντίνα συνέχισε την ανοδική πορεία της. Οι «βιόλα» εκμεταλεύτηκαν το «Αρτέμιο Φράνκι», νίκησαν 2-0 τη δυνατή Αταλάντα και ανέβηκαν στην τρίτη θέση, μειώνοντας στους 2 βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Νάπολι.