«Τρένο» χωρίς σταματημό η Λίβερπουλ

Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου 2018 19:21
UPD:19:25
REUTERS/LEE SMITH

Η Λίβερπουλ είχε «καθαρίσει» το ματς με τους «Αγιους» από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα τρία γκολ. Της ακυρώθηκε σωστά γκολ του Σαλάχ στο δεύτερο ημίχρονο (προηγήθηκε οφσάιντ του σκόρερ).

Μετά τον θρίαμβο επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League (3-2), η Λίβερπουλ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει με 3-0 της Σαουθάμπτον και να κάνει το 6Χ6 στην Premier League.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε το 5-0 της Μάντσεστερ Σίτι στην Ουαλία επί της Κάρντιφ, αλλά και η νέα «γκέλα» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» (1-1 με την Γουλβας) υπό το βλέμμα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον!

Τα «σπασμένα» από την εντός έδρας ήττα της Σίτι από την Λιόν (2-1) στο Champions League πλήρωσε η Κάρντιφ. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα διέλυσε τους Ουαλούς με 5-0, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα (μία ισοπαλία και 5 νίκες) και βρίσκεται σε απόσταση... αναπνοής από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η παρουσία του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον στο «Ολντ Τράφορντ» (αποθεώθηκε από τον κόσμο), πέντε μήνες μετά τη σοβαρή περιπέτεια της υγείας του δεν βοήθησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πάρει τη νίκη απέναντι στην Γουλβς (1-1). Παρότι προηγήθηκε η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και βρίσκεται ήδη στο -8 από την κορυφή.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στην Premier League:

Φούλαμ-Γουότφορντ           1-1 (78' Μίτροβιτς - 2' Γκρέι)
Μπέρνλι-Μπόρνμουθ          4-0 (39' Βίντρα, 41' Λένον, 83', 88' Μπαρνς)
Κάρντιφ-Μάντσεστερ Σίτι     0-5  (32' Αγουέρο, 35' Μπερνάρντο Σίλβα, 44' Γκουντογκάν, 67', 89' Μαχρέζ)
Κρίσταλ Πάλας-Νιούκαστλ   0-0
Λέστερ-Χάντερσφιλντ           3-1 (19' Ιχεανάτσο, 66' Μάντισον, 75' Βάρντι - 5' Γιόργκενσεν)
Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον     3-0 (10' αυτ. Χουτ, 21' Ματίπ, 45' Σαλάχ)
Μάντσεστερ Γ.-Γουλβς          1-1 (18' Φρεντ - 53' Μουτίνιο)