Πόλο: Για το χάλκινο μετάλλιο θα παίξει η Εθνική Νεανίδων

Σάββατο, 01 Σεπτεμβρίου 2018 21:53
UPD:22:03
koe.org.gr

Την ήττα με 9-13 γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος απέναντι στην Ισπανία και θα διεκδικήσει αύριο, στις 20:20, το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης παίζοντας απέναντι στις ΗΠΑ που έχασαν (7-8) από την Ολλανδία.

Τα κορίτσια του Κώστα Δήμου προσπάθησαν μέχρι το τέλος της συνάντησης στο Βελιγράδι, αλλά το 0-3 της τελευταίας περιόδου δεν τους άφησε περιθώρια να διεκδικήσουν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Η ελληνική ομάδα, με πρωταγωνίστριες την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και την Έλενα Κανετίδου, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-3 στην αρχή του αγώνα, ανέκαμψε και προηγήθηκε με 6-4 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια δέχθηκε πολλά γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο (θύτης η Αλεξάνδρα Αθνάρ που σημείωσε 6) και παρα το γεγονός ότι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 9-10, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τελευταίο οκτάλεπτο.