Εντυπωσιάζει η Βόλφσμπουργκ, επιβλητική Μπάγερν

Σάββατο, 01 Σεπτεμβρίου 2018 20:08
UPD:21:55
EPA/SASCHA STEINBACH

Η Βόλφσμπουργκ διπλασίασε τις νίκες της στο γερμανικό πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 3-1.

Οι «ασπιρίνες», χωρίς τον τραυματία Παναγιώτη Ρέτσο στη διάθεσή τους, έχασαν για δεύτερη φορά στις ισάριθμες αγωνιστικές που έχουν παίξει στην Bundesliga, με την άμυνά τους να έχει δεχθεί πέντε γκολ σε αυτά τα δύο παιχνίδια.

Η Χοφενχάιμ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της επιβληθείσα της Φράιμπουργκ με 3-1, ενώ η Βέρντερ Βρέμης «ξέρανε» την Άιντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη.

Η Γκλάντμπαχ πήρε βαθμό στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, ενώ επίσης ισόπαλος με το ίδιο σκορ (1-1) έληξε ο αγώνας της Νυρεμβέργης με τη Μάιντς.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μπάγερν στη «Mercedes-Benz Arena» απέναντι στη γηπεδούχο Στουτγάρδη, την οποία νίκησε με 3-0 για τη 2η αγωνιστική στην Bundesliga.

Οι Βαυαροί πρωταθλητές, που έκαναν το «2Χ2», άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Λέον Γκορέτσκα στο 37΄, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη, από τους Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 62ο και Τόμας Μίλερ στο 76ο λεπτό.

Αναλυτικά

• Χοφενχάιμ-Φράιμπουργκ 3-1 (50΄, 63΄ Ζάλαϊ, 90΄+2 Κράμαριτς - 36΄ Χάιντς)
  • Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 1-3 (24΄ Μπέιλι - 36΄ αυτ. Οζκάν, 55΄ Βέγκχορστ, 60΄ Στέφεν)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (54΄ πεν. Χάλερ - 22΄ Οσάκο, 90΄+5 Ράσιτσα)
  • Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-1 (12΄ Γκρέγκοριτς - 68΄ Πλεά)
  • Νυρεμβέργη-Μάιντς 1-1 (48΄ Ίσακ - 25΄ Ματέτα)
  • Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 0-3 (37΄ Γκορέτσκα, 62΄ Λεβαντόφσκι, 76΄ Μίλερ)