«Τεσσάρα» της Ντόρτμουντ στη Λειψία

Κυριακή, 26 Αυγούστου 2018 21:45
UPD:23:52
REUTERS/LEON KUEGELER

H Λειψία προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με τον  Ογκουστίν, αλλά από το 21΄ ως το 43΄ δέχθηκε τρία γκολ! Ο Νταούντ ισοφάρισε στο 21΄ για τους γηπεδούχους, το αυτογκόλ του Ζάμπιτσερ στο 40΄ έδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ και το 3-1 έγινε με τον Βίτσελ στο 43΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Ρόις.

Με τον Λουσιέν Φαβρ στον πάγκο, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Λειψία στο πρώτο ημίχρονο, επικρατώντας με το ευρύ 4-1 στον αγώνα με τον οποίο έκλεισε η αυλαία της πρεμιέρας στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Το γκολ του Ούτζα στο 76ο λεπτό χάρισε τη νίκη στη Μάιντς με 1-0 επί της Στουτγάρδης. Οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν 11 συνεχείς εντός έδρας αγώνες χωρίς ήττα (7 νίκες, 4 ισοπαλίες) απέναντι σε αυτό τον αντίπαλο, ενώ ο Νιγηριανός επιθετικός με το γκολ που σημείωσε έφτασε τα 6 σε 7 αγώνες με αντίπαλο τη Στουτγάρδης, στο πρωτάθλημα!