Αγγλία: Νικήτρια η Τσέλσι στο ντέρμπι του Λονδίνου

Σάββατο, 18 Αυγούστου 2018 21:25
UPD:19/08/2018 18:15
EPA/ANDY RAIN

Τότεναμ-Φούλαμ 3-1

Στο πιο χορταστικό μέχρι τώρα παιχνίδι της Premier League, η Τσέλσι ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Άρσεναλ (3-2), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι άμυνες των δύο ομάδων «έμπαζαν», με αυτή των «κανονιέρηδων» να παρουσιάζει τα περισσότερα προβλήματα, παρά την παρουσία του Σωκράτη Παπασταθόπουλου σε ολόκληρη την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Μάντσεστερ Σίτι στο «Εμιρέιτς» έμεινε χωρίς βαθμολογική συγκομιδή (για πρώτη φορά χάνει δύο σερί ντέρμπι από το 1992), σε αντίθεση με το συγκρότημα του Μαουρίτσιο Σάρι, που έχει το απόλυτο έως τώρα, έχοντας πετύχει 6 γκολ (3-0 την Χάντερσφιλντ στην πρεμιέρα).

«Δύο στα δύο» μετρούν πια στη φετινή Premier League Τότεναμ και Μπόρνμουθ, ενώ την πρώτη νίκη τους σημείωσαν η Λέστερ και η Έβερτον, του Μάρκο Σίλβα.

Η νεοφώτιστη Φούλαμ άντεξε για 74 λεπτά στο Λονδίνο, ωστόσο, ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό στους «Πετεινούς» για να πετύχουν δύο γκολ και να ζευγαρώσουν τις νίκες τους.

Η Μπόρνμουθ νίκησε με ανατροπή στην έδρα της Γουέστ Χαμ, η οποία προηγήθηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δύο τέρματα στο β΄ ημίχρονο, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου.

Η αποβολή του Βάρντι στο 66΄ δεν στοίχισε στη Λέστερ, η οποία είχε προλάβει να προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο μέρος και με το σκορ αυτό πανηγύρισε την πρώτη εφετινή της νίκη επί της νεοφώτιστης Γουλβς.

Αναλυτικά

• Κάρντιφ-Νιούκαστλ 0-0
  • Έβερτον-Σαουθάμπτον 2-1 (15΄ Γουόλκοτ, 31΄ Ριτσάρλισον - 54΄ Ινγκς)
  • Λέστερ-Γουλβς 2-0 (29΄ αυτ. Ντόχερτι, 45΄ Μάντισον)
  • Τότεναμ-Φούλαμ 3-1 (43΄ Λούκας Μόουρα, 74΄ Τρίπιερ, 78΄ Κέιν - 52΄ Μίτροβιτς)
  • Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ 1-2 (33΄ πεν. Αρναούτοβιτς - 60΄ Γουίλσον, 66΄ Κουκ)
  • Τσέλσι-Αρσεναλ 3-2 (9΄ Πέδρο, 20΄ Μοράτα, 81΄ Μάρκος Αλόνσο - 37΄ Μχιταριάν, 41΄ Ιβόμπι)