Πόλο: Νίκησαν τη Ρωσία, ελπίζουν για την 5η θέση οι Άνδρες

Πέμπτη, 26 Ιουλίου 2018 21:35
UPD:21:36
REUTERS/LASZLO BALOGH

Η Εθνική Ανδρών νίκησε με 12-11 τη Ρωσία, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του 33ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Βαρκελώνη και παρέμεινε στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης στη διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο οκτάλεπτο, παίρνοντας ευρύ προβάδισμα στο σκορ με 5-1. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, όμως, καθώς οι Ρώσοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά.

Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου κράτησε τελικά το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρά τη μεγάλη πίεση των Ρώσων, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Φουντούλης, που σημείωσε 7 από τα 12 συνολικά γκολ της ελληνικής ομάδας.

Μάλιστα, ο αρχηγός της Εθνικής έκανε το 12-9 έξι λεπτά πριν το τέλος, ελαχιστοποιώντας τις ελπίδες των Ρώσων. Η Εθνική θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση απέναντι στο Μαυροβούνιο.