Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού

Κυριακή, 15 Ιουλίου 2018 16:13
UPD:16:19
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο ματς και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Το ματς είχε ρυθμό στο πρώτο 45λεπτο, αλλά όχι πολλές ευκαιρίες.

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε στην άμυνα μετά το καλό πρώτο 45λεπτο και τελικά ηττήθηκε με 2-3 από την Έουπεν, στο δεύτερο τεστ που έδωσε επί βελγικού εδάφους, όπου προετοιμάζεται ενόψει της νέας περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το ξεκίνημα του δεύτετου μέρους, με τον Γκερέρο στο 48΄ να βρίσκει δίχτυα με σουτ.

Η Έουπεν έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 61΄με τον Πολέ να σκοράρει από δύσκολη γωνία μέσα στην
περιοχή.

Οι πολλές αλλαγές που έκανε στη συνέχεια ο Μαρτίνς αποδιοργάνωσαν την ομάδα και στο 78΄ οι Βέλγοι πήραν προβάδισμα χάρις στο τυχερό γκολ του Αμάνι, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Ένχελς αφού πρώτα συμβουλεύτηκε και το VAR.

Ο Πολέτ ήταν εύστοχος κι έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Τζούρτζεβιτς.