NBA: Ισοφάρισαν οι Γουόριορς

Κυριακή, 27 Μαΐου 2018 13:05
UPD:15:09
USA TODAY Sports/Kyle Terada

«Διαστημικοί» στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γουόριορς νίκησαν 115-86 το Χιούστον στο Όκλαντ, ισοφάρισαν σε 3-3 τους τελικούς της δυτικής περιφέρειας και θα διεκδικήσουν τα ξημερώματα της Τρίτης την πρόκριση στον τελικό του ΝΒΑ.

Οι Ρόκετς προηγήθηκαν με διαφορά 17 πόντων (39-22) στην πρώτη περίοδο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 61-51.

Η κατάσταση, όμως, άλλαξε άρδην στην επανάληψη, όταν με ένα εκπληκτικό come back οι «πολεμιστές» διέλυσαν τους Τεξανούς, κάνοντας σκορ 31-9 στην τελευταία περίοδο και φτάνοντας την τελική διαφορά στο +29!

Ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε 35 πόντους με... καταιγισμό τριπόντων, ο Στεφ Κάρι σημείωσε 29 και μοίρασε έξι ασίστ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 23 πόντους.

Από την ομάδα του Χιούστον, που αγωνίσθηκε χωρίς τον Κρις Πολ, πρωταγωνίστησε ο Τζέιμς Χάρντεν με 32 πόντους, 9 ασίστ κι 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ερικ Γκόρντον, σημείωσε 19 πόντους.