NBA: Ισοφάρισαν οι Καβαλίερς

Τρίτη, 22 Μαΐου 2018 12:51
UPD:12:54
USA TODAY Sports/Ken Blaze

Με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να σταματά στους 44 πόντους, οι Καβαλίερς επιβλήθηκαν 111-102 της Βοστόνης στο Κλίβελαντ και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρειας.

Οι «ιππότες» πήραν διαφορά 15 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (68-53), οι Σέλτικς μείωσαν στην τελευταία περίοδο σε 89-96 αλλά δεν κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή που επιχείρησαν.

Ο Τζέιμς πέτυχε τους πόντους του με 8/15 δίποντα, 9/13 τρίποντα, ενώ είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 7 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Τρίσταν Τόμπσον μέτρησε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 25 πόντους, ενώ ο Ροζίερ είχε 16 πόντους και 11 ασίστ. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στη Βοστόνη τα ξημερώματα της Πέμπτης.