NBA: Στον τελικό της Ανατολής οι Σέλτικς

Πέμπτη, 10 Μαΐου 2018 12:49
UPD:12:55
USA TODAY Sports/Greg M. Cooper

Οι Κέλτες επιβλήθηκαν ύστερα από συναρπαστικό αγώνα με 114-112 των Σίξερς στη Βοστόνη και με 4-1 νίκες απέναντι στους αντιπάλους τους προκρίθηκαν στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας, όπου θα αντιμετωπίσουν το Κλίβελαντ του ΛεΜπρόν Τζέιμς με πλεονέκτημα έδρας.

Η Φιλαδέλφεια ήταν η ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος και το μέλλον της ανήκει, με κάθε βεβαιότητα, όμως στην παρούσα φάση οι Σέλτικς ήταν καλύτερη ομάδα και το απέδειξαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η Φιλαδέλφεια έκανε το μεγάλο come back στο παιχνίδι στο τέταρτο και τελευταίο 12λεπτο, μειώνοντας αρχικά τη διαφορά που κυμαινόταν σε διψήφιο αριθμό και προσπερνώντας με τρίποντο του Σάριτς.

Έκτοτε ο αγώνας ήταν «κλειστός», αλλά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, όταν με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 113-109 και πήραν τη νίκη με 114-112, αφού ο Ρέντικ μείωσε με τρίποντο και το τελικό σκορ διαμόρφωσε μια βολή του Σμαρτ.

Πρώτος σκόρερ για τους Σέλτικς, που κατόρθωσαν να ξεπεράσουν το σοκ από τον τραυματισμό και την απουσία του ηγέτη τους, Κάιρι Ίρβινγκ, ήταν ο Τέιτουμ με 25 πόντους, ενώ για τους Σίξερς οι Σάριτς κι Εμπίντ σημείωσαν από 27 πόντους.