Πόλο: Φινάλε με πρωτιά για Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ

Τετάρτη, 09 Μαΐου 2018 21:10
UPD:21:15
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Με μια ακόμα νίκη (12η) ολοκλήρωσε τους αγώνες του στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε επί της ισπανικής Μπαρτσελονέτα με 14-10 στο κολυμβητήριο του Πειραιά, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στο Final-8 ως πρώτοι από τον Α’ Όμιλο (με 37 βαθμούς), κάτι που είχαν εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική.

Οι ερυθρόλευκοι, που θεωρούνται ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά του Final-8 τη γερμανική Σπαντάου.

Ο Ολυμπιακός, με πλουραλισμό επιθετικά, προηγήθηκε νωρίς στο ματς με την Μπαρτσελονέτα με 4-1. Στη δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελονέτα ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο Ομπράντοβιτς έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με σουτ στα 8 δεύτερα.

Στην τρίτη περίοδο κατόρθωσε να πάρει διαφορά νίκης, πετυχαίνοντας πέντε γκολ και φτάνοντας το σκορ στο 11-8. Τελικά, στην τελευταία περίοδο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στα τέσσσερα γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 14-10 και παίρνοντας τη 12η νίκη του στους ομίλους.