Euroleague: Έχασε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

Τετάρτη, 25 Απριλίου 2018 21:53
UPD:22:12
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε ως το τέλος στη Μαδρίτη αλλά έχασε στις λεπτομέρειες από τη Ρεάλ (74-81), αφού στο τέλος Κάρολ και Γιουλ έβαλαν τα μεγάλα σουτ.

Η Ρεάλ προηγείται πια με 2-1 στην προημιτελική αυτή σειρά και την Παρασκευή (27/4) οι δύο ομάδες θα παίξουν τον τέταρτο αγώνα, πάλι στην ισπανική πρωτεύουσα.

Οι «πράσινοι» καλούνται να τα δώσουν όλα για την ισοφάριση και την επαναφορά της σειράς στο ΟΑΚΑ, η «βασίλισσα» με νίκη θα βρεθεί στο Βελιγράδι.

Παρά την ήττα ο Παναθηναϊκός έφτασε τους γηπεδούχους στα όριά τους, επέστρεψε από το -13 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά στις λεπτομέρειες οι Μαδριλένοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τη διαφορά έκανε ο 34χρονος Κάρολ, ο οποίος πήρε τις προσπάθειες στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης.

Με έξι συνεχείς πόντους του Αμερικανού, εκ των οποίων ένα τρίποντο, ο Κάρολ έγραψε στα 50΄΄ πριν τη λήξη το 77-72 και οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ρεάλ στη νίκη και απέτρεψε το break.

Ο άσος της Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και στατιστικά για… Όσκαρ: 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές!

Από τον Παναθηναϊκό συγκλονιστικός ήταν για άλλη μια φορά ο Καλάθης, που σημείωσε 26 πόντους, ενώ ανάλογη βοήθεια πρόσφεραν οι Γκιστ (15π.) και Τζέιμς (14π.).